Składki i ubezpieczenia ZUS 2014

Bądź bezpieczny na drodze – ubezpieczenie wypadkowe

sty 27, 14 Bądź bezpieczny na drodze – ubezpieczenie wypadkowe

W wielu firmach, w których zatrudnia się pracowników przy ciężkich maszynach, albo w warunkach wymagających szczególnej ostrożności, pracodawcy oferują ubezpieczenie wypadkowe. Jest to dość rozsądne zabezpieczenie pracownika i jego rodziny na okoliczność nieszczęśliwego wypadku, który może mieć miejsce w pracy, podczas wykonywania codziennych czynności. Przykładowo, młody i sprawny, 30-letni robotnik budowlany mający na utrzymaniu żonę i dwójkę dzieci podczas wspinania się na rusztowanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, to jest w kasku, nie będąc pod wpływem alkoholu nagle doznaje zawrotu głowy, chwieje się i spada z wysokości kilku metrów uszkadzając kręgosłup. Jasne jest, że jego nogi pozostaną niewładne do końca życia, przez co mężczyzna nie będzie mógł już więcej pracować i utrzymywać rodziny.

Dzięki temu, że ma ubezpieczenie wypadkowe, ZUS będzie wypłacał mu co miesiąc stosownej wysokości rentę, gdyż pozostaje niezdolny do pracy mimo że jest właśnie w najgorętszym okresie swojej aktywności zawodowej. Dlatego właśnie warto zadbać o ubezpieczenie wypadkowe 2014 jeśli zamierzamy podjąć pracę w warunkach, które mogłyby być ryzykowne. Wielu pracodawców samodzielnie oferowało w tym roku ubezpieczenie wypadkowe 2013, które od kwietnia 2012 roku przyznaje się na podobnych zasadach. Każda branża ma określony współczynnik ryzyka zawodowego, który jest minimalny w przypadku prac biurowych i administracyjnych, a maksymalny przy pracy na kopalni, na budowie, czy nawet w przemyśle wzywającym do produkcji ciężkiego sprzętu. Na podstawie wskaźnika ryzyka określono stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która to składka co miesiąc jest pobierana z poborów brutto danego pracownika.

Warto samemu zorientować się, co się nam należy jeśli pracujemy w określonych warunkach, i jakie składki powinny być za nas odprowadzane. Wszystko po to, by móc wymagać na swoim pracodawcy zapewnienia odpowiednich warunków, ponieważ niestety wielu pracodawców nie przestrzega tak dokładnie przepisów prawa w tym względzie. Oferują nam często zaniżone ubezpieczenie, niezgodne z tym, jaką pracę wykonujemy naprawdę, przez co w nieszczęśliwych sytuacjach losowych nie możemy ubiegać się o swoje prawa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>