Składki i ubezpieczenia ZUS 2014

Umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne – ZUS

sty 27, 14 Umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne – ZUS

Bardzo często w dzisiejszych czasach jedyna umowa z pracodawcą, na jaka można liczyć to umowa zlecenie ubezpieczenie zdrowotne wówczas jeśli jest się studentem nie musi być odprowadzane, natomiast jest odprowadzane kiedy się nie studiuje. Warto wiedzieć o co chodzi w zagadnieniu umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne, jak również odróżniać ubezpieczenie zdrowotne od chorobowego, oraz wiedzieć, czemu studenci na zleceniu zarabiają nieco więcej niż osoby, które nie studiują.

Otóż, kwestia pierwsza – ubezpieczenie zdrowotne to takie, które obowiązuje każdego pracodawcę bez wyjątku, gdyż pozwala ono korzystać bezpłatnie ze świadczeń NFZ takich jak refundowane leki czy wizyty lekarskie bezpłatne. Z kolei zwolnienie chorobowe pozwala  ustrzec się przed sytuacją, w której zachorujemy i nie idziemy do pracy, przez co nie zarabiamy i nie opłaca nam się zostawać w domu i wyleczyć do końca. Jeśli zdobędziemy L4 czyli zwolnienie lekarskie, wówczas idziemy na ten czas do domu, a i tak zarabiamy jakbyśmy pracowali. Gdy chodzi o ubezpieczenie zdrowotne umowa zlecenie jest więc równie korzystna co umowa o pracę. Jednak nie oferuje ona odprowadzania składek emerytalnych i rentowych. Oznacza to, że po kilkudziesięciu latach pracy na zleceniu nie mamy żadnych praw ubiegać się o wypłatę emerytury czy renty. Z tego też tytułu dla wielu osób umowa zlecenie jest tylko okresem przejściowym, do momentu znalezienia pracodawcy, który zaoferuje umowę o prace, pod tym względem stabilniejszą, lub do czasu aż dotychczasowy pracodawca nie zgodzi się zmienić warunków zatrudnienia. Bardzo często pracodawcy zatrudniają nowe osoby początkowo na umowę zlecenie, na okres próbny, by nie wiązać się z nieprzetestowanymi osobami długą umową, i dopiero osobom sprawdzonym oferują umowę o pracę na czas nieokreślony.

Niestety, przepisy nie regulują tego jak długo pracownik może pozostać w takim stosunku pracy, czyli na umowie zleceniu, co wykorzystują często pracodawcy, którzy nigdy nie zamierzają zaoferować lepszych warunków swoim podwładnym. Gdy chodzi o ubezpieczenie zdrowotne ZUS co roku ustala składki na to ubezpieczenie dla różnych podmiotów, publikuje je między innymi na oficjalnej stronie www.zus.pl, na której to witrynie można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących tego, co dzieje się tak naprawdę z naszymi pieniędzmi, które faktycznie zarabiamy, a których nigdy nie widzimy, bo nasz pracodawca je wciąż pożytkuje na nasze potrzeby.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>