Składki i ubezpieczenia ZUS 2014

ZUS, ubezpieczenie zdrowotne – wysokość składki zdrowotnej 2014

sty 27, 14 ZUS, ubezpieczenie zdrowotne – wysokość składki zdrowotnej 2014

Poszukiwanie informacji takich jak wiedza o tym ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne w roku bieżącym, od czego zależy i ile będzie wynosiła w przyszłym roku najlepiej szukać na oficjalnej stronie organu, który wydaje te rozporządzenia. Na www.zus.pl możemy się dowiedzieć ile wynosić będzie wysokość składki zdrowotnej 2014, i jest to zdecydowanie najlepsze źródło. Ta informacja będzie nam potrzebna, byśmy wiedzieli ile wynosić będzie podstawa za ubezpieczenie zdrowotne 2014, od której to podstawy odtrącana jest pewna kwota, która zabierana jest co miesiąc z naszego wynagrodzenia brutto, i przeznaczana na świadczenia zdrowotne, które są nam wszystkim niezbędne. A kto opracowuje składki zdrowotne 2014?

Oczywiście sam ZUS, który na podstawie różnych prognoz i wyliczeń zebranych w ciągu poprzedniego roku, może obliczyć ile będzie mu potrzeba by móc w pełni świadczyć opiekę zdrowotną osobom ubezpieczonym. Zwykle wszelkie ustalenia podejmowane są na podstawie najniższej krajowej, która zmienia się praktycznie co roku. Od niej zależna jest ZUS składka zdrowotna 2014 jest to swoisty wzorzec do ustalania wysokości wszelkich świadczeń. Świadczenia zdrowotne są niezbędne wszystkim osobom pracującym na umowie zleceniu lub o prace, gdyż pozwalają otrzymać rekompensatę i niezbędną opiekę zdrowotną gdyby przytrafił się nieszczęśliwy wypadek w pracy lub w drodze do niej. Warto więc wiedzieć ile wynosić będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne 2014, gdyż im wyższa jest podstawa ubezpieczenia wyrażana w złotówkach, tym wyższa będzie ta składka. Jednak wysokość składek ZUS nie jest stała i niezależna od nas samych. Na życzenie pracodawcy może ulec zmianie także wysokość tych składek dobrowolnych. Wówczas pracodawca musi podpisać oświadczenie o wysokości składek, jakie chce opłacać na swojego pracownika, i równolegle ze składkami zdrowotnymi wzrastają też składki rentowe, emerytalne i społeczne.

Takie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie ze służby zdrowia w dowolnym wymiarze, i za to płacimy najniższe  ustalone przez ZUS ubezpieczenie zdrowotne. Jednak jeśli pracujemy w warunkach szczególnie zagrażających życiu albo zdrowiu, wówczas minimalne świadczenie jakie zostanie nam wypłacone po wypadku może być niewystarczające lub nie dające dobrego zabezpieczenia. Wtedy pracodawca może zgodzić się płacić więcej, aby pracownik w razie wypadku więcej mógł dostać. Będzie miał też wyższą emeryturę czy rentę gdyby doszło do konieczności jej przyznania. Dlatego składki na ubezpieczenie zdrowotne są bardzo ważne, i choć wielu z nas psioczy na ZUS i na konieczność opłacania czegoś, czego tak naprawdę nie widzimy, to jednak musimy przyznać, że gdyby nie te składki ZUS to nasza praca nie byłaby taka kolorowa, i nawet gdyby kwota brutto była nam dawana do ręki, to mogłoby się okazać, że pieniądze nie są jedynym, czego oczekujemy od pracodawcy, potrzebujemy jeszcze stabilizacji i pewności, że ktoś się o nas troszczy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>